HISTORIE OBJEKTU

Ano, objekt polikliniky měl původně sloužit jako
"Řídící centrum telekomunikačního satelitního systému".


Myšlenka vypustit na oběžnou dráhu českou geostacionární telekomunikační družici vznikla v reakci na stále rostoucí poptávku po satelitních službách v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy. Projekt měl být odpovědí na tuto poptávku a přinést moderní řešení přenosu a distribuce analogových a digitálních signálů bez nutnosti budování pozemní přenosové infrastruktury. Krátká historie tohoto progresivního projektu začíná v roce 1995, kdy pracovníci společnosti CESA a.s. navštívili mezinárodní veletrh telekomunikační techniky TECH-net ve Washingtonu. Tam se potvrdil záměr vytvořit kapacity pro přenos signálů nad uvedeným územím.

Na počátku roku 1997 byla založena akciová společnost CESAsat Pardubice jako dceřiná společnost společnosti CESA Pardubice, jednoho z předních českých dodavatelů strukturované kabeláže a LAN. Po úvodní marketingové studii byl sestaven technický tým, který měl za úkol zjistit možné dodavatele satelitního systému a připravit výběrové řízení. Zároveň byla zahájena složitá jednání s konsorciem zahraničních bank o financování projektu.

Po stanovení požadavků na satelitní systém CESAsat byli v září 1996 v rámci neveřejného výběrového řízení osloveni přední producenti satelitních komunikačních systémů, jako Alenia Aerospazio (Itálie), Hughes (USA), Lockheed Martin (USA), Matra Marconi (Francie) a další. Do veřejné soutěže se nakonec přihlásili čtyři výrobci, ale žádný z nich nesplnil všechna požadovaná kritéria. Nakonec byla zahájena jednání s Alenia Aerospazio a Hughes o dopracování nabídek.

Dne 2. dubna 1997 byla s italskou společností Alenia Aerospazio podepsána smlouva na dodávku satelitního komunikačního systému CESAsat. Tato společnost měla být hlavním dodavatelem zodpovědným za uvedení družice na oběžnou dráhu, její zprovoznění, předání řídicímu středisku a výstavbu pozemního řídicího centra v Pardubicích. Finanční hodnota tohoto projektu byla odhadována na 6 miliard Kč.

Společnost CESAsat měla za úkol vlastnit, řídit a provozovat telekomunikační satelitní systém, který by pokryl signálem území od Baltu až po Řecko, což představovalo více než 170 milionů obyvatel. Z obchodního hlediska se projekt jevil jako výhodný, protože žádný ze států v daném regionu dosud takový systém nevlastnil.

Alenia Aerospazio, hlavní zahraniční dodavatel, byla jedním z pěti nejvýznamnějších světových výrobců telekomunikačních družic s 30letou zkušeností v kosmickém průmyslu. Společnost Arianespace, která měla družici vynést na oběžnou dráhu, dominovala ve vypouštění komerčních družic a měla za sebou 16 let zkušeností a 170 úspěšných startů.

Systém CESAsat měl být určen ke komerčnímu využití, tedy k poskytování družicových přenosových kapacit za úplatu. Družice měla nabízet TV vysílání, veřejné telefonní služby, služby soukromých komunikačních sítí a nové aplikace, jako například rychlý přístup do sítě Internet.

Technologie družice měla vycházet z osvědčených návrhů od společnosti Alenia Aerospazio a její start byl plánován na konec roku 1998, později posunut na rok 2001. Družice měla být vynesena nosiči ARIANE 4 nebo ARIANE 5 a pokrýt signálem území zahrnující Českou republiku, Slovensko, Polsko, Pobaltské státy, Slovinsko, Chorvatsko, Makedonii, Jugoslávii, Řecko, Kypr, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajinu a části Ruska, Maďarska a Rakouska.

Pozemní segment měl být vybudován v Pardubicích a měl obsahovat veškeré vybavení pro řízení polohy družice na oběžné dráze, testování její výkonnosti a monitorování její činnosti. Bylo také plánováno školení personálu řídicího centra letu družice a komunikačního provozu.

Projekt měl za cíl zařadit Českou republiku mezi technicky vyspělé státy s vlastním střediskem pro řízení letu kosmických těles a komunikačního provozu. CESAsat měl také šanci stát se první telekomunikační družicí, která by hovořila převážně slovanskými jazyky.

Navzdory technické vyspělosti a zkušenostem všech zúčastněných společností se však projekt nepodařilo uskutečnit. Přes veškeré úsilí a pokročilá jednání zůstal tento ambiciózní projekt neuskutečněnou vizí, která nikdy nepřekročila fázi příprav a plánů. Start družice CESAsat byl několikrát odložen a nakonec nebyl realizován, čímž se sen o české geostacionární telekomunikační družici neuskutečnil.

zdroj: Technický týdeník 29/1997